Kurucumuz

Kutes Metal Logosu
Mehmet Bekir Kutmangil 1

Mehmet Bekir Kutmangil

Mehmet Bekir Kutmangil, Şişli Terakki Lisesi'nde ilkokul ve ortaokul eğitimini tamamladıktan sonra 1980 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. Genç ve azimli bir iş insanı olan Kutmangil, aile şirketlerini büyütmek için sürekli büyük fırsatlar araştırıyordu. Üniversite eğitimi devam ederken Perşembe Pazarı'nda ailenin ana iş kollarında biri olan demir ticareti ile ilgilenmeye karar verdi.

1980'de eğitimini bitirdikten sonra Kutmangil, ailesinin madencilik şirketlerinde Genel Müdür olarak görev almaya başladı. 1986 yılında Kutes Madencilik'i kurarak kömür ve kil üretimi konusunda Kutman Grup şirketlerine taşeron hizmet vermeye başladı. 1988'de babası Halis Kutmangil'in vefatıyla Kutman Grup şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Mehmet Bekir Kutmangil'in liderliğinde, Kutman Grup'un ana işi olan madencilik sektöründe kömür üretimi dört kat arttı. Kutman İSO 500’e listesine girip ilk 200’e yükseldi. Maden sahalarında yapılan üretimin yaklaşık üçte biri Kutes Madencilik tarafından gerçekleştiriliyordu. Ayrıca Kutmangil, Kutman Grup bünyesinde, Türkiye'nin ilk özel ormancılık şirketi olan Kut Orman'ı kurarak atıl linyit maden sahalarını ağaçlandırmak ve madencilikle ilgili alanları restore etmek amacını benimsedi. 12.000 dönümlük atıl maden sahasında 5 milyon ağaç dikerek, göl ve otlaklarla ekolojik dengeli, dünyanın en büyük rehabilitasyon projelerinden biri başarıyla hayata geçirildi.

Demir ticaretindeki deneyiminden faydalanan Kutmangil, 1990 yılında Kutes Döküm'ü kurdu ve bu tesisler 1992 yılında üretime başladı. 1993'te ise Günaydın ve Tan günlük ulusal gazeteleri ile Günaydın FM'i içeren Günaydın Basın Grubu'nu devralarak sektördeki en genç yönetici oldu.

Mehmet Bekir Kutmangil, ne yazık ki çok genç bir yaşta, 23 Mayıs 1995'te yaşamını yitirdi. Eşi Nebahat Kutmangil, kızı Farah Kutmangil ve oğlu Ali Esat Kutmangil, Mehmet Bekir Kutmangil'in izlediği yolu bugüne kadar sürdürmeye devam etmektedir.

Right Arrow