Tarihçe

Kutes Metal Logosu

Kutes’in temelleri Mehmet Bekir Kutmangil tarafından 1986 yılında atıldı. İlk yıllarında İstanbul’da kömür madenciliği için alt yüklenici faaliyetlerine odaklanan kurucumuz, 1990 yılında, Çorlu – Tekirdağ’da demir döküm fabrikası yatırımı yapma kararı aldı. Kutes üretim tesislerinde ilk döküm 1992 yılında gerçekleşti.

2016 yılında talaşlı imalat operasyonlarına da başlayan Kutes, 2017 yılında Kutes Makine’yi kurdu. Dokuz farklı CNC işleme tezgâhı ve 60 bin saat talaşlı imalat yapma kapasitesine sahip Kutes Makine’nin açılmasıyla, döküm ve talaşlı imalat operasyonları birbirinden ayrıldı.

 

Aynı yıl Kutes Döküm’de, var olan George Fischer (GF) hattına Heinrich Wagner Sinto (HWS) otomatik yatay döküm hattı eklendi. Bu atılımlar sonucunda, bugün Kutes’in sfero demir (GGG) ve pik demir (GG) döküm kapasitesi 50 bin tona ulaştı. Günümüzde 207 bin m2 ulaşan Kutes’in üretim tesisleri, 2023 yılında özel endüstri bölgesi ilan edildi. Aynı yıl, Kırklareli ve Edirne’deki 26 Mwp kapasiteli güneş enerji santrali yatırımları tamamlanarak, Kutes Enerji kuruldu.

 

Bugün itibarıyla Kutes Döküm’de saatte 16 ton ergitme kapasitesi, 120 kalıp kapasiteli iki adet yatay kalıplama hattı ve 50 bin ton kapasiteyle döküm yapılıyor. Kutes Makine’de 16 farklı CNC işleme tezgâhında 100 bin saat kapasite ve %60 yeşil enerjiyle üretim yapılıyor.

 

Otomotiv, tarım, iş makineleri, inşaat, iklimlendirme, hidrolik, yan sanayi, demiryolu, pompa ve vana sektörleri olmak üzere 9 farklı sektöre, 12 kalite sertifikasıyla hizmet veriliyor.

Right Arrow